BROTHER DCP-9055CDNYY1
IMP BROTHER DCP9055CDN MFC LASSERCOLORSERCOLOR
| Identificador: | 137696 |
|---|---|
| Marca: | BROTHER |
| P/N: | DCP-9055CDNYY1 |
| EAN: | 4977766694933 |
| Disponibilidad: | |
| Stock: | Envío inmediato |
DCP-9055CDN - 3-in-1, 2400 x 600 dpi, 128MB, A4, Fast Ethernet, USB 2.0
IMP BROTHER DCP9055CDN MFC LASSERCOLORSERCOLOR
Miljömärkt nätverksklar multifunktionsmaskin med färglaserteknik - Dubbelsidig utskrift
En perfekt lösning alla typer av företag. DCP-9055CDN är en pålitlig och platsbesparande lösning som levererar snabba resultat vid utskrift, kopiering och skanning. Den är miljömärkt med Svanen, Blå Ängeln och certifierad enligt kraven för Energy Star.
Oavsett om du skriver ut färgdiagram, presentationer och bilder med briljanta färger eller svartvita dokument levererar DCP-9055CDN effektivt utskrifter med en hastighet på hela 24 sidor per minut i både svart och i färg. Maskinenhar ett pappersmagasin för 250 ark och ett universellt pappersmagasin för 50 ark.
Med DCP-9055CDN får du också låga driftskostnader tack vare separat toner och trumenhet samt att det finns tonerkassetter med högre kapacitet att tillgå. Du kan även styra kostnaderna genom att bara göra färgutskrifter åtkomliga för dem som verkligen behöver det.
Använd alltid Brother originaltillbehör för bästa resultat.
| 3 år |
| Productos relacionados | Ver |
|---|---|
| Web del fabricante | Ver |
| Referencia | BROTHER DCP-9055CDNYY1 |
|---|---|
| Utskriftsteknologi | Laser |
| Allt i ett funktion | copy, print, scan |
| Färg allt-i-ett funktionerna | copy, print, scan |
| Maximal upplösning | 2400 x 600 |
| duplex funktioner | |
| Ekonomiutskrift | ✓ |
| Utskriftshastighet (Svart, normalkvalitet, A4/US Letter) | 24 |
| Utskriftshastighet (färg, normal kvalitet, A4/US Letter) | 24 |
| Dubbelsidig utskriftshastighet (svart, normal kvalitet, A4/US Letter) | 7 |
| Dubbelsidig utskriftshastighet (färg, normal kvalitet, A4/US Letter) | 7 |
| Tid för första utskrift (svart) | 16 |
| Tid för första utskrift (färg) | 16 |
| Uppvärmningstid | 33 |
| Maximal kopiering supplösning | 1200 x 600 |
| Kopieringshastighet (normalkvalitet, svart, A4) | 24 |
| Kopieringshastighet (färg, normalkvalitet, A4) | 24 |
| Skalbarkopiering | 25 - 400 |
| Maximalt antal kopior | 99 |
| PC free copying | ✓ |
| N-in-1 function (N=) | 2, 4 |
| Tid till första kopia (svart, normal) | 21 |
| Tid till första kopia (färg, normal) | 19 |
| Optisk skanningsupplösning | 1200 x 2400 |
| Maximal scanning upplösning | 19200 x 19200 |
| Skanning till | E-mail, File, FTP, Image, OCR |
| Bildkomprimeringsformat | BMP, JPG, TIF |
| Ingång färgdjup | 48 |
| Utgång färgdjup | 24 |
| Gråskalenivå | 256 |
| Skanningsteknik | CIS |
| Standard inmatningskapacitet | 250 |
| Kapacitet för automatisk dokumentmatare | 35 |
| Flerfunktionsfack kapacitet | 50 |
| Standard utmatningskapacitet | 150 |
| ISO A-serie storlek (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| Maximal utskriftstorlek | Legal (216 x 356 mm) |
| Standardmagasin medietyper | Bond paper, Glossy paper, Plain paper, Pre-Printed, Recycled paper |
| Flerfunktionsfacket medietyper | Bond paper, Envelopes, Heavyweight paper, Labels, Plain paper, Recycled paper |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5, B6 |
| Icke-ISO utskriftsmaterial av olika storlek | Legal |
| Flerfunktionsfack materialvikt | 60 - 163 |
| Standardmagasin materialvikt | 60 - 105 |
| Mediavikt, automatisk dokumentmatare | 64 - 90 |
| Anpassad mediebredd | 69.8 - 216 |
| Anpassad medielängd | 116 - 406.4 |
| Displaytyp | LCD |
| Pekskärm | ✕ |
| Textrader | 5 |
| Visa antalet tecken | 22 |
| standardgränssnitt | USB 2.0 |
| Antalet USB 2.0 anslutningar | 1 |
| Nätverksansluten | ✓ |
| Trådlöst nätverk | ✕ |
| Kryptering/säkerhet | 802.1x RADIUS, HTTPS, SSL/TLS |
| Internminne | 128 |
| Maximalt internminne | 384 |
| Inbyggd kortläsare | ✕ |
| Skrivarspråk (standard) | PCL 6, PostScript 3 |
| Hastighet processorklockan | 400 |
| Processorfamilj | Star Sapphire |
| Strömförbrukning (vanlig) | 570 |
| Strömförbrukning i PowerSave läge | 1.2 |
| Strömförbrukning i vänteläge | 70 |
| Ingång frekvens | 50/60 |
| Ljudnivå i väntläge | 33 |
| Utskrift ljudnivå | 57 |
| Vikt | 26.5 kg |
| Vikt inkl. förpackning | 32 kg |
| Windows-operativsystem som stöds | Windows 2000, Windows 2000 Professional, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac-operativsystem som stöds | Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion |
| Linux operativsystem som stöds | ✓ |
| Serveroperativsystem som stöds | Windows 2000 Advanced Server, Windows 2000 Server, Windows Server 2003, Windows Server 2003 x64, Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2008 x64 |
| Drivrutiner medföljer | ✓ |
| Mac kompatibel | ✓ |
| Säker utskrift | ✓ |
| Produktstorlek (BxDxH) | 410 x 503 x 492 |
| Förpackningsstorlek (B x D x H) | 585 x 676 x 660 |
| Energicertifierad, antalet stjärnor | ✓ |
| Inmatningskapacitet (fack 2) | 500 |
| Kopiering | ✓ |
| Dubbelsidig utskrift | ✓ |
| Källdata ark | icecat |
| Su opinión | Añadir opinión |
|---|---|
| Valoración | ✩✩✩✩✩ (Sin valoración) |
| Opiniones y comentarios, BROTHER DCP-9055CDNYY1 | product |