TPLINK TL-SF1008P
Switch 8P 10/100/1000 Sobremesa TP-LINK 4 PORT POE
| Identificador: | 66824 |
|---|---|
| Marca: | TPLINK |
| P/N: | TL-SF1008P |
| EAN: | 84597302068 |
| Disponibilidad: | |
| Stock: | Sin Stock |
8-port 10/100M PoE Switch, 8-10/100M RJ45 ports + 4-PoE ports, steel case
TP-LINK TL-SF1008P - conmutador - 8 puertos - sobremesa
The TL-SF1008P 8-port 10/100M Desktop PoE Switch provides the seamless network connection. It integrates 100Mbps Fast Ethernet and 10Mbps Ethernet network capabilities.
4 of the 8 Auto-Negotiation RJ45 ports (port-1 to port-4) of the switch support Power over Ethernet (PoE) function. These PoE ports can automatically detect and supply power with those IEEE 802.3af compliant Powered Devices (PDs). In this situation, the electrical power is transmitted along with data in one single cable allowing you to expand your network where there are no power lines or outlets, where you wish to fix devices such as APs, IP Cameras or IP Phones, etc.
TL-SF1008P has the priority * function which will help protect the system when the system power is overloaded. If all PoE PDs power consumption is >= 53W, a priority will be arranged among the PoE ports, then the system will cut off the power of the lowest-priority port.
TL-SF1008P is easy to install and use. It requires no configuration and installation. With desktop design, outstanding performance and quality, the TP-link TL-SF1008P 8-port 10/100M Desktop PoE Switch is a great selection for expanding your home or office network.
Note: *priority (port-1>port-2>port-3>port-4): This function will help protect the system if the system power becomes overloaded. For example, Port 1, 2 and 4 are using 15.4w (maximum power per port is 15.4W), the system power is 46.2w in total (PoE max LED is red ). If there is an additional PD inserted to Port 3 with 10w then the system will cut off Port 4 to protect the system, this means Port 1, 2 will use 15.4w, and Port3 will use 10w, and no power will be supplied to Port 4.
- Supports PoE power up to 15.4W for each PoE port
- Supports PoE power up to 53W for all PoE ports
- Supports PoE IEEE802.3af compliant PDs
- Supports IEEE802.3x flow control for Full-duplex Mode and backpressure for Half-duplex Mode
- 1K entry MAC address table of the TL-SF1008P with auto-learning and auto-aging
- LED indicators for monitoring power, link, activity and speed
- External power adapter supply
| Productos relacionados | Ver |
|---|---|
| Web del fabricante | Ver |
| Documento de especificaciones | Ver |
| Referencia | TPLINK TL-SF1008P |
|---|---|
| Tasa de transferencia (máx) | 0.1 Gbit/s |
| Full dúplex | ✓ |
| Ancho de banda | 1.6 Gbit/s |
| Tamaño de la tabla de direcciones | 1000 entries |
| Soporte de control flow | ✓ |
| Guardar y remitir | ✓ |
| Auto MDI/MDI-X | ✓ |
| Tipo de interruptor | Unmanaged |
| Protocolos de red admitidos | CSMA/CD, TCP/IP, PPF |
| Cantidad de puertos | 8 |
| Tecnología de conectividad | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) cantidad de puertos | 8 |
| DC-in jack | ✓ |
| Dimensiones (Ancho x Profundidad x Altura) | 171 x 98 x 27 mm |
| Apilabre | ✕ |
| Energía sobre Ethernet (PoE), soporte | ✓ |
| Tipo de fuente de alimentación | 48VDC / 1.25A |
| Cumplimiento de estándares del mercado | IEEE 802.3, 802.3u, 802.3x, 802.3af CSMA/CD, TCP/IP |
| Energía LED | ✓ |
| ConectividadLEDs | ✓ |
| Color de producto | Black |
| Dimensiones (Ancho x Profundidad x Altura) | 17 x 9.91 x 2.79 cm (6.7 x 3.9 x 1.1 ") |
| Consumo energético | 53 W |
| Certificados | FCC, CE |
| Humedad relativa | 10 - 90 % |
| Alcance de temperatura operativa | 0 - 40 °C |
| Temperatura | -40 - 70 °C |
| Húmedad (en almacenaje) | 5 - 90 % |
| Source data-sheet | ICEcat.biz |
| Network cabling | Cat 3/4/5/5.5e |
| Su opinión | Añadir opinión |
|---|---|
| Valoración | ✩✩✩✩✩ (Sin valoración) |
| Opiniones y comentarios, TPLINK TL-SF1008P | product |